Nasza księgarnia

Ordery napoleońskie

COM_CONTENT_WRITTEN_BY on . Posted in Recenzje

Wydawnictwo Karabela rozpoczyna nową serię wydawniczą poświęconą falerystyce, nauce pomocniczej historii zajmującej się orderami i innymi odznaczeniami. Pierwsza publikacja z tej serii to:

ORDERY NAPOLEOŃSKIE. Ordery generałów polskich w epoce napoleońskiej

autorstwa Tadeusza Jeziorowskiego

(ZAMÓW!)

Autor Tadeusz Jeziorowski jest wybitnym znawcą falerystyki polskiej i światowej. Uczestniczy  od wielu lat w pracy Zespołu do opracowywania i opiniowania spraw dotyczących orderów i odznaczeń, heraldyki i weksylologii w Kancelarii Prezydenta RP oraz Komisji Heraldycznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jest członkiem Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy, Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, niemieckiego BDOS (Deutsche Gesellschaft für Ordenskunde e. V.).

 

„Na mundurach Wojska Polskiego Księstwa Warszawskiego, a tym samym i na mundurach noszonych przez generałów Księstwa, także tych, którzy swe generalskie stopnie uzyskali w służbie francuskiej lub włoskiej, widniały najczęściej dwa odznaczenia – polski Krzyż Wojskowy, dziś znany pod potoczną nazwą Krzyża Virtuti Militari i francuska Legia Honorowa.

Krzyż gwiaździsty Legii i krzyż polski to jednoznaczne znaki nagrody za męstwo i trudy bitewne, stąd posiadanie tych odznaczeń było powodem do chwały. Ale obok krzyży orderu polskiego i orłów napoleońskiej Legii na piersiach mundurów generalskich z tego czasu lśniły także inne znaki wysokiego uznania za służbę. Najważniejsze były dwa ordery napoleońskie, utworzone przez samego Cesarza: Korony Żelaznej (włoski) oraz Zjednoczenia. Dodatkowymi były odznaki orderów tych państw, gdzie na tronach zasiadali władcy, będący członkami rodziny cesarza Napoleona: Korony Westfalskiej, Obojga Sycylii oraz Order Hiszpanii. Ich dopełnieniem były ordery niemieckie: Bawarii, wchodzącej w skład Związku Reńskiego i Palatynatu Reńskiego, będącego dawniej w unii z Bawarią – Order Świętego Huberta, Wojskowy Maksymiliana Józefa i Lwa Palatyńskiego. Dwu najwyższych ówcześnie orderów polskich, Orła Białego i Świętego Stanisława, udzielano wyjątkowo – kilku generałów otrzymało je w latach poprzednich.” [Fragment wstępu].

Autor przybliża nam historię powstania danego orderu, opisuje szczegółowo jego wygląd oraz materiał, z którego został wykonany, a także podaje nazwiska generałów, daty i okoliczności otrzymania przez nich tego odznaczenia. Tekst został wzbogacony licznymi ciekawymi cytatami z pamiętników z epoki, odnoszących się do zdarzeń związanych z nadaniami znaków orderowych. Zawiera także dwie tabele z wyszczególnionymi odznaczeniami (także ich klasami) oraz rokiem nadania. Pierwsza tabela dotyczy 58 generałów Księstwa Warszawskiego, a druga – 10 polskich generałów w służbie obcej. Poza tym w publikacji znajduje się indeks nazwisk, obszerna bibliografia literatury polskiej i obcej oraz spis zamieszczonych ilustracji.

Autorem większości barwnych ilustracji jest znany malarz Ryszard Morawski. Jego wierne i precyzyjne gwasze wspaniale uzupełniają tekst opisujący ordery.

Książka jest skierowana do czytelnika polskiego oraz obcego, posługującego się językiem angielskim. Strony parzyste zawierają tłumaczenie na język angielski, zaś strony nieparzyste – tekst w języku polskim. Wydawcy przyświecała idea dotarcia z książką do czytelników na całym świecie, interesujących się tą tematyką. Po raz pierwszy została ona zasygnalizowana w naszej publikacji Wojsko Księstwa Warszawskiego. Generałowie, adiutanci, sztaby. Niniejsza książka stanowi obszerne rozwinięcie tego dotąd mało znanego zagadnienia.

Warszawa: KARABELA 2018; nakład ograniczony

format cm 31 x 22, oprawa twarda, obwoluta, egz. zafoliowany

s. 168, ilustr. kolorowych 44, czarno-białych 4, tabele

Tekst w języku angielskim i polskim.

Tłumaczenie na jęz. angielski Marcin Turski