Nasza księgarnia

Czat z p. Andrzejem Nieuważnym

Posted in Wywiady

Polecamy książkę Andrzeja Nieuważnego:

 

KAMPANIA 1813 ROKU NA PÓŁNOCNYM ZACHODZIE KSIĘSTWA WARSZAWSKIEGO


Castiglione: Witamy naszego gościa.
** rozpoczyna się dyskusja moderowana
Castiglione: czy wszystko w porządku?
Zenobi: a szczegolnie Pana Andrzeja Nieuwaznego
Castiglione: prosimy o potwierdzenie
Castiglione: treść wypowiedzi trzeba wpisać w małe prostokątne okienko na dole
Castiglione: i zatwierdzić eneterm
~Andrzej_Nieuwazny: Wszystko w porządku, jestem. Debiutuję, więc trochę litości.
Castiglione: Moderator: Włodzimierz Nabywaniec
Castiglione: Dyskusja jest moderowana. Proszę o zadawanie pytań, a gościa o kończenie odpowiedzi słowem: „Dziękuję”.
Castiglione: To ułatwi dyskusję.
Castiglione: Na początek proponuję kilka pytań natury ogólnej, które pozwolą przybliżyć nieco sylwetkę naszego gościa.
Castiglione: Prosimy o pytania
Zenobi: Jaka bylA Panska pierwsza praca dot. epoki
Castiglione: Czekamy na odpowiedź...
~Andrzej_Nieuwazny: Już nie pamiętam, ale chyba recenzja z ksiązki Alfreda manfreda w 1981 roku, a potem mgr o okresie 1813 -15 w KW. Dziękuję.
KampPrincedeNeuchatel: Czy armie sojusznicze (XW, kraje niemieckie itd.) były infiltrowane przez wywiad pracujący dla Napoleona?
~Andrzej_Nieuwazny: Infiltrowane, to dużo powiedziane. Obserwowane - tak. Przez policję i francuskich dowódców. Davout sygerował, żeby nie zostawiać ks. Radziwiłła w twierdzach, bo nigdy nie wiadomo. Dz.
~jarocin81: W jakim stopniu obrazy, ryciny możemy uznawac za źródła dotyczące epoki ?
KampPrincedeNeuchatel: Chodziło mi raczej o ukrytych w szeregach szpiegów.
~Andrzej_Nieuwazny: To nie jest proste pytania. Słowo źródło zakłada współczesność wypadkom. Zdarza się jednak, że prace późniejsze np. Suchodolskiego dla KW mogą być traktowane na pograniczu źródła. Dz.
Castiglione: Czy polskie wojsko epoki napoleońskiej nie jest nadmiernie mitologizowane? Czy rzeczywiście była to jedna z najlepszych armii tamtej Europy?
~Andrzej_Nieuwazny: A cóż ci ukryci szpiedzy mieli szpiegować, skoro stany były raportowane Francuzom, a wojska niemieckie nigdy nie działały bez francuskiego naczalstwa ? Dz.
~Andrzej_Nieuwazny: Nie znam skali porównawczej i w ogóle, śladem Hemingwaya, ograniczam przymiotniki.
Zenobi: Czy uwaza Pan, ze legenda napoleonska przeszkadza w poznaniu epoki
~Andrzej_Nieuwazny: Nie przeszkadza, bo to my mamy sitko w głowie, które każe nam oddzielać to co narosło na potrzeby przyszłości, a to co było "mięsem" samej epoki. Im więcej czytania źródeł, tym lepsze rozróżnienie tych dwóxch zjawisk. Dz.
feltre: R. Kincel w biografii J. Sułkowskiego podaje, że kierował on wywiadem napoleońskim we Wrocławiu. Czym mógł się kierować Cesarz powierzając tak odpowiedzialne zadanie J. Sułkowskiemu, szczególnie po niepowodzeniu z tworzeniem pułku huzarów?
~Andrzej_Nieuwazny: Sułkowski to postać nietuzinkowa, znalazłem jego listy i z późniejszych epok - jest co czytać. Niemal na pewno pracował dla Francuzów, ale też nie sam Napoleon takie rzeczy zlecał, a w epoce 1805 - 1806 raczej Savary i pracujący z nim policjanci. A w takie...
Castiglione: Mała uwaga techniczna:
~Andrzej_Nieuwazny: a w takiej grze niebieskie ptaki zawsze szukajhą szansy. Wywiadem "porządny człowiek się nie zajmował". Dz.
Castiglione: proszę dzielić odpowiedź, bo czat ucina zbyt długie wypowiedzi
~Andrzej_Nieuwazny: Ale ja mam barokową frazę :=)
~jarocin81: Jak Pan patrzy na koncepcje (szczególnie Czartoryskiego) związania sie Polaków z innym krajem niż Francja . Czy Pana zdaniem istniała lepsza opcja na odzyskanie niepodległości ?
~Andrzej_Nieuwazny: To my jesteśmy tacy mądrzy, że możemy porównywać. Wówczas warunki zmieniały się i trzeba było ryzykować. Sprawa polska była granatem.
feltre: Pytanie dotyczy okresu 1808-1809
~Andrzej_Nieuwazny: Takim jak dzisiaj Kurdowie - są, mają prawo, a nikt im nie pomoże w walce o swoje. A. Czart. myslał nie tylko o narodzie, ale i o społecznych formach kraju.
feltre: Moje wątpliwości w ocenie tej postaci wzbudził artykuł Stanisława Jędrzejka "Tragiczny książe Sułkowski". Podejmuje w nim polemikę z obiegowym osądem Sułkowskiego powołując się na dokumenty źródłowe z epoki.
~Andrzej_Nieuwazny: Sułkowski w 1809 był już klasycznym awanturnikiem (zamieszanym w zamach na Napoleona) patrz artykuł Emila Kipy. Dz.
Zenobi: Pisal Pan ostatnio, ze OSEN zmikrofilmowal Gazete Korespondenta Warszawskiego
Zenobi: czy jest mozliwa wirtualna wersja tych mikrofilmow w sieci
~Andrzej_Nieuwazny: W 1813 prosił o protekcję Rosjan, ale go ze wzgardą odrzucili jako szubrawca (cytuję). Dz.
~Andrzej_Nieuwazny: Co do mikrofilmów, nie wiem, bo wchodzi w grę żmudna technika. To pytanie dla mojego Szefa i Przyjaciela - K. Ostrowskiego. Dz.
Castiglione: Czy Napoleon jest postacią, którą można dziś nazwać ikoną pop kultury?
~Andrzej_Nieuwazny: Na pewno tak, sprzedaje się jak El Che, czy Beatlesi. Używany jest w reklamach. Powodem jest m.in. powszechna rozpoznawalność. Dz.
Zenobi: A czy legenda Napoleona ma jescze jakis sens w Polsce, we Francji etc.
~Andrzej_Nieuwazny: Zależy co rozumiemy pod słowem legenda. Dla Francuzów to nie tylko legeneda, ale i cholerne konkrety: instytucje, a do niedawna np. frank.
~Andrzej_Nieuwazny: U nas to legenda, bo zawsze zapomina się, że poza ułanami i Pepim było jeszcze zniesienie niewoli i nowoczesne sądownictwo powszechne. Fundamenty nowoczesności. Dz.
~jarocin81: Dlaczego Napoleon tak często nie oddawał w biuletynach sprawiedliwości odwadze innych nacji .Czy biuletyn miał slużyć tylko chwale armii francuskiej ?
~Andrzej_Nieuwazny: Napoleon nie doceniał poczucia narodowego poza jednym - francuskim. Miał ustalony styl propagandy, w którym wychwalał francuskie zalety ponad inne.
~Andrzej_Nieuwazny: Zresztą nie on zaczął, a Dyrektoriat, który zaczął używać terminu "La Grand Nation:" Dz.
~Andrzej_Nieuwazny: Oczywiście Grande Nation (ort. !)
feltre: Wspomniany E. Kipa zgromadził ponoć spory materiał na temat Glave-Kolbielskiego, ale materiał ten zaginął w 1944. Czy ktoś jeszcze zajmował się tą postacią?
~Andrzej_Nieuwazny: Tak, jest praca francuskiego historyka o Schulmeistrze na podstawie archiwów wiedeńskich (nie wszystko spłonęło) i tam coś jest. Dz.
~Andrzej_Nieuwazny: To świetnie, w armii byłem zwiadowcą :=)
Castiglione: wracająć do legendy...
Zenobi: a dla Polakow?
Zenobi: Czy jednak nie dominuja opinie
Zenobi: ktore irytyja kazdego "napoleoniste"
Zenobi: porownujace N. z Hitlerem
~Andrzej_Nieuwazny: To porównanie a) rosyjskie b) propagandowe. Oczywiście możemy znaleźć płaszczyzny porównań typu:
~Andrzej_Nieuwazny: "jak dyktator z dyktatorem", ale obu różni jednak stosunek do ras (Napoleon rasistą nie był), a do tego NB jednak nie eksterminował świadomie. Dz.
surcouf: Czy biorąc pod uwagę poteencjał gospodarczy Francji wygrana pod Trafatgarem gwarantowała bu supremacje w basenie morza śródziemnego i Atlantyku ?
~Andrzej_Nieuwazny: Trudno dociec. Rewolucja zniszczyła flotę budowaną za Ludwika XVI i zdolną do interwencji w Ameryce. Wielu oficerów marynarki wyemigrowało, bo
~Andrzej_Nieuwazny: francuska Marine nie na darmo nazywała się La Royale. Prądy antyrewolucyjne były tam silne. Flota gniła jeszcze przed Egiptem. Cud, że dopłynęła. Dz.
KampPrincedeNeuchatel: W książce „My z Napoleonem” napisał Pan, że w wąwozie Somosierra ustawione były „3 razy po dwie i dziesięć” armat hiszpańskich. Wiele opracowań mówi o 4 bateriach po 4 armaty. Czy mógłby Pan podać na podstawie czego doszedł do takiego wniosku?
~Andrzej_Nieuwazny: Przychylam się do analizy Roberta Bieleckiego i logiki wskazujacej, że na drodze (bo Somosierra to jednak nie wąwóz), nie mogło stanąć tyle dział. Teren to raczej potwierdza.
~Andrzej_Nieuwazny: Dz.
~jarocin81: Jak wielki wpływ miała wygrana na poskim teatrze wojny podczas kampanii 1809 podczas rokowań pokojowych między Austrią i Francją ?
~Andrzej_Nieuwazny: Nieduży, znacznie ważniejszy wpływ miała na rozgrywki francusko-rosyjskie. Jednak ograniczała Napoleona w ewentualnych ustępstwach wobec Wiednia. Dz.
Zenobi: a co sadzi Pan o mozliwosci ustawienia dzial poza droga, obok?
Zenobi: niektorzy pamietnikaze sugeruja, ze musieli zbaczac zdrogi by zabierac armaty
~Andrzej_Nieuwazny: Proszę spojrzeć na teren. Strzał z działa ma tam sens wzdłuż jedynej drogi, bo wtedy orze kolumnę. Obok - trafi jedną parę. Dz.
~jarocin81: Dlaczego Pana zdaniem Moreau nie zdecydowal sie na wzięcie udziału w zamachu stanu w 1799 r. Czy aż tak bał sie ryzyka ?
~Andrzej_Nieuwazny: Przygotowuję z Ryszardem Morawskim książkę i znajdzie Pan tam cytat z Niegolewskiego, że aktorzy wydarzenia mieli inne zajęcia niż oglądanie krajobrazu :=)
Zenobi: ale Hiszpanie nie musieli zakladac ataku Francuzow droga
Zenobi: szykowali sie raczej na piechote atakujaca "po gorach"
~Andrzej_Nieuwazny: Co do Moreau - chciałby Pan brać udział w zamachu konkurencji ? A poza tym warto pamiętać, że to nie Napoleon konstruował zamach, a tylko go sprytnie spożytkował.
~Andrzej_Nieuwazny: Głównym "macherem" był Sieyes. Dz.
Zenobi: Nie wiem czy glad rozumowania nie bierze sie
Zenobi: ze zbytniego zaufania Niegolewskiemu
Zenobi: oczywiscie nie w kwestii obserwowania krajobrazu
Zenobi: ale przebiegu szarzy
~Andrzej_Nieuwazny: Nie nam rozstrzygać. Toż uczestnicy i świadkowie do końca zycia kłócili się jak było. Dz.
Castiglione: Kiedy powstanie monografia Księstwa Warszawskiego? Kto będzie brał (bierze?) udział w tym przedsięwzięciu?
Zenobi: Przepraszam, ale Somosierra to moja obsesja
Zenobi: Niestety musze wyjsc, dziekuje za ciekawa rozmowe
~Andrzej_Nieuwazny: Kil;kunastu autorów z kilku uczelni pod egidą WSH w Pułtusku. W tym p. Prof. Hamanowa, Grochulskka, Kallas, Szwarc, Kalembka, Zajewski, Czunaty, Mycielski i jeszcze kilku innych. Dz.
~jarocin81: Właśnie , podczas spotkania w Katowicach mówił o następnej części Armii KW o szwoleżerach , kiedy mozna spodziewac sie jej wydania ?
~Andrzej_Nieuwazny: Czubaty, oczywiście. Dz.
~Andrzej_Nieuwazny: Chorowałem ciut, więc jestem ze wszystkim do tyłu. Teraz sprowadzalismy Napiego do Torunia. Chćę skńczyć w pierwszym tygodniu maja. Dz.
Castiglione: Jakie pozycje w swojej domowej bibliotece uważa Pan za najcenniejsze?
Castiglione: Proszę o pytania, Panowie
~Andrzej_Nieuwazny: Mam ponad 5 tys. książek, więc pytanie nie jest proste. Jeśli chodzi o epokę, to może rozp[rawę Carnota o fortyfikacjach z 1811 r. ? Dz.
Castiglione: a w takim czego brakuje, co jest marzeniem?
~Andrzej_Nieuwazny: Chciałbym mieć więcej pamiętników, zwłaszcza rosyjskich. Źródła rosyjskie są przez naszych napoleonistów (nie mówię o uniwersyteckich) zupełnie zapoznane. Stąd w serii Bellony praca o Borodino, w której jest 1 rosyjska książka sprzed 40 lat...
~Andrzej_Nieuwazny: A tam dzieją się rzeczy ciekawe, szkoda, że nie chcemy ich znać. Dz.
feltre: Jak ocenia Pan propozycje Napoleon złożone Fryderykowi Wilhelmowi po Iławie, czy była to tylko gra dyplomatyczna ?
~Andrzej_Nieuwazny: Przecenia Pan mnie. Bardzo trudno odróżnić grę od hipotez serio. To niesprawdzalne. Myślę, że nim pogardzał i oszukałby go na zimno i bez wyrzutów. Dz.
~koko: jak pan sądzi jaki byl stosunek prusaków do napoleona bo własnie czytam Moją służbe w legii nadwiślanskiej i Henryk Brandt Prusak uczestniczy w wojnie w hiszpanii rosji w niemczech czy tylko tacy jak on byli za napoleonem?
~Andrzej_Nieuwazny: Mili uczestnicy, pamiętajmy, że nowoczesna świadomośc narodowa jest wtedy dopiero w przedszkolu. Inaczej zapewne widzieli Napoleona mieszczanie (szczególnie przed okupacją)
~Andrzej_Nieuwazny: inaczej armia, inaczej junkrzy. Chłopom było chgyba ganz egal. Dz.
surcouf: W czasie odwrotu z Moskwy pozostawienie wojska na w twierdzach na lini Wisły i Odry miało strategiczne i taktyczne znaczenie dla kampanii 1813 roku .i
~Andrzej_Nieuwazny: Czy to pytanie, bo nie bardzo rozumiem sens ?
Castiglione: dokończ surcof
Castiglione: na razie następne pytanie...
~jarocin81: Czy w miarę długi jak na epokę okres pokoju w latach 1801-05 może stac się przypuszczeniem , że wpółcześni władcy Europy wyobrażali sobie kontynentalny porządek z Napoleonem ?
~Andrzej_Nieuwazny: O, trochę Pan przedłużył ten pokój. Amiens to dopiero 1802, a w 1804, czyli po zabójstwie ks. d'Enghien stosunki były już pozrywane.
~Andrzej_Nieuwazny: Nie myslę, aby sobie wyobrażali, ale nie tyle nawet z Napoleonem, co z superpotężną (choć jeszcze regionalnie) Francją. W tamtych (i późniejszych) czasach żaden pokój nie jest trwały. Dz.
Castiglione: Pytanie dotyczące okresu nieco późniejszego:
Castiglione: Czy armia królestwa kongresowego doby powstania rzeczywiście była tak dobra, jak się powszechnie twierdzi?
Castiglione: Miarą wartości armii są wygrane wojny. Ta nie wygrała żadnej?
~Andrzej_Nieuwazny: No tak, ale bedąc małym jądrem rozbudowanej armii powstańczej, potrafiła opierać się długo, lokalnie wygrywać i nie ma mowy o typowej ruchawkowej rozsypce. To byli zawodowcy dużej klasy. Dz.
KampPrincedeNeuchatel: Czy uważa Pan, że legenda napoleońska jest "obciążeniem" współczesnej Francji?
~Andrzej_Nieuwazny: W ogóle, a mówię to (uzywając Waszych terminów) mega przyjaźnie. za często uzywamy ogólnych kwalifikatorów: Francja, Polacy, Francuzi.
~Andrzej_Nieuwazny: Są różne Francje: lewicowa, prawicowa, republikańska i ta mniej. Nie widzę czym legenda miałaby Francję obciążać. Jeśli coś, to rozbudowany w czasach N. etatyzm, "upaństwowienie" społeczeństwa.
KampPrincedeNeuchatel: Dlaczego wejście wojsk francuskich na Litwę w 1812 roku nie wywołało takiego entuzjazmu, jak w Wielkopolsce i Mazowszu w 1806 roku.
KampPrincedeNeuchatel: Czy kryzys gospodarczy w Księstwie miał wpływ na postawę Litwinów, czy był to wpływ Rosji?
~Andrzej_Nieuwazny: Legenda nap. przydaje Francji marzenia o wielkości i ... po prostu dobrze się sprzedaje ! Dz.
Castiglione: Przepraszam, jeśli przerwałem wypowiedź
~Andrzej_Nieuwazny: Odpwoedź jest chyba prosta. Rosja to jednak nie Prusy i poczucie samozadowolenia szlachty na Litwie było bez porównania większe.
~Andrzej_Nieuwazny: Po drugie myslę, że nie tyle kryzys (dotyczy on raczej zboża) bo w 1811 r. KW ma już dodatni bilans handlowy, a raczej strach przed zrównaniem chama.
~Andrzej_Nieuwazny: Ale to pytania do Darka Nawrota - pisze habilitację o Litiwe w 1812 i się na tym dobrze zna. Dz.
KampPrincedeNeuchatel: Zadowolenia czym? Sytuacją gospodarczą czy panującymi układami politycznymi?
~Andrzej_Nieuwazny: Zadowolenia samorządem szlacheckim , stosunkami społecznymi, brakiem prusko-francusko-ausryjackiej bezwzglednej biurokracji. W końcu z jakiegoś powodu tę Rosję poparli .. Hę ? Dz.
feltre: Czy w Pana ocenie tzw. spisek Senfta mógł byc inspirowany lub przynajmniej popierany przez wywiad rosyjski?
~Andrzej_Nieuwazny: Raczej nie, to po prostu szukanie innych opcji w momencie gdy Francuzi stali się zbyt nużący. Rosjanie byli wywiadowczo aktywni np. w Tyrolu i tam szykowali niespodzianki. Dz.
~jarocin81: Czy rozdawnictwo Legii Honorowej pośród uczonych było dobrym pomysłem . Krzywo na to patrzyli wiarusi Wielkiej Armii .
~Andrzej_Nieuwazny: Mogli sobie krzywo patrzeć, a i tak wojskowi zagarnęli lwią część odznaczeń. Przecież LH już z założenia miała być pierwszym odznaczeniem CYWILNO-WOJSKOWYM i jej transformacja w Krzyż Walecznych
~Andrzej_Nieuwazny: wymuszona sytuacją, była kjlęską tego pomysłu na nową elitę. Dz.
KampPrincedeNeuchatel: Czyżby były dowody na powiązania Hofera z wywiadem rosyjskim?
~Andrzej_Nieuwazny: Nie chodzi o Hofera, a o arystokratów (już po jego smierci). Dz.
Castiglione: II Rzeczpospolita (przymajmniej w pierwszym okresie) uczyniła Cesarza przedmiotem kultu, dlaczego tak nie stało się po 1989?
Castiglione: Czy stał się postacią za bardzo zapomnianą?
~Andrzej_Nieuwazny: Włodku, jak w demokracji i przy zupełnie innych ludziach wyobrażasz sobie jakikolwiek kult ? Po prostu Napoleon odgrywał zawsze u nas rolę symbolu Zachodu
surcouf: Zbieram materiały do opracowania dot. floty kaperskiej Wolnego Miasta Gdańska, nie jestem pracownikiem uczelni i publicystą lecz policjantem czy jest Pan mi w stanie pomóc
~Andrzej_Nieuwazny: a po 1989 przestało to być potrzebne. Tym bardziej w Unii...Dz.
~Andrzej_Nieuwazny: Są artykuły Wł. Zajewskiego, mam też tekst M. Puciaty na zbliżone tematy. Coś tam mam skąd inąd. Upoważniam Włodka do podania Panu maila. Dz.
feltre: Spotkałem się z oceną, że sejm 1809 był jednym z najlepszych sejmów w historii Polski, jakie jest Pana zdanie w tej kwestii.
~Andrzej_Nieuwazny: Znowu ta sama zabawa z porównaniami. A jak (please) mierzyć dobroć sejmów. Panowie, mniej zadęcia !!! Czy to, że był po prostu ważny i ciekawy, to nie wystarczy, musi mieć kwalifikator - lepszy, gorszy itd. Od kwalifikatorów jest Adam Paczuski :=) Dz.
KampPrincedeNeuchatel: Mółby Pan coś więcej powiedzieć o działalności wywiadu rosyjskiego w Tyrolu? W jakim kierunku szły te działania?
~Andrzej_Nieuwazny: Chodziło o wywołanie nastepnego powstania w wypadku wojny (planowano ją wszak ew. na 1811 r.) co związałoby część sił bawarskich, austriackich itd. Zajmowali się tym rosyjscy emisariusze m.in. Prendel. Dz.
~pf: Krórego (których) z obecnie działających historyków czasów napoleońskich ceni Pan najbardziej?
~pf: mam na mysli zarówno historyków polskich, jak i zagranicznych
~Andrzej_Nieuwazny: Na to pytanie nie odpowiem wprost, boto nie ma sensu (patrz dobroć sejmów) . We Francji bardzo cenię Boudona, Lentza ogromnie lubię mojego profesora - Jeana Tularda.
Castiglione: czy można następne pytanie?
~Andrzej_Nieuwazny: Jeśli chodzi o kraj wciąż kilku badaczy zajmuje się epoką i jak porównywać mnie - w zasadzie początkującemu - tak ważne postacie jak Panie: Monika Hamanowa, czy Barbara Grochulska, znawcę Gdańska i Hanzy Władysława Zajewskiego
~Andrzej_Nieuwazny: A co powiedzieć o moim naprawdę świetnym Przyjacielu - Jarku Czubatym ? Do tego prawo KW zawdzięcza masę Marianowi Kallasowi itd. Porównania nie mają sensu. Cieszmy się, że mamy (niewielu już) znakomitych badaczy. Dz.
KampPrincedeNeuchatel: Czy „nienajlepsze układy” Napoleona z władzami kościoła katolickiego miały wpływ na stosunek społeczeństwa polskiego do Cesarza?
~Andrzej_Nieuwazny: O tyle o ile. To Kościół miał problem, bo musiał godzic patriotyzm z niechęcią do Kodeksu Napoleona (rozwody, sluby cywilne). W propagandzie N. uchodził za restauratora religii we Francji i - Konkordat - był nim ! Dz.
Castiglione: Jakie najciekawsze inicjatywy związane z epoką pojawiły się ostatnio w Europie..., Polsce...?
~Andrzej_Nieuwazny: Nie jestem omnibusem, ale niewątpliwie bedziemy świadkami uczczeń, wysatw, sesji itd. U nas - próby OSEN-u organizacji 2007 r., w tym fotografii lotniczych pół bitewnych oraz - nieco poza OSEN - szlaku napoleońskiego. Dz.
~jarocin81: Czy inscenizacje napoleońskie (głównie patrzę na zeszłoroczne Austerlitz) dalej mogą służyć popularyzacji historii , czy są ..
~jarocin81: już tylko kolejnym sposobem wyciągania pieniędzy od ludzi ?
~Andrzej_Nieuwazny: Zawsze będzie i tak i tak. W zależności od intencji organizatorów. Ja w Toruniu nie wyciągałem. A szkoda ? Dz.
KampPrincedeNeuchatel: Na ile, Pana zdaniem, klęskę pod Waterloo można przypisać ślepemu wykonywaniu rozkazów przez marsz. Grouchy, który nie udał się, jak nalegali niektórzy jego podwładni, „za głosem armat”?
~Andrzej_Nieuwazny: Mi drodzy, zadajecie mi pytania, na które mam wydawać wyroki jak Bóg Oyciec... A przecież głowią się nad nimi ludzie od 200 lat.
KampPrincedeNeuchatel: Ja pytam, o Pana opinię, a nie o wyrok.
~Andrzej_Nieuwazny: Mówiąc serio, na pewno liczył na Grouchy'ego, a więc tpota tegoż do klęski się przyczyniła. Jak ma rzec na ile ? W procentach ? Dz.
Castiglione: Wspomniałeś ostatnio Łysiaka... Jakie jest prawdopodobieństwo istnienia Memoriału z "Szachisty" :)
~Andrzej_Nieuwazny: Żadne,. przecież Imię rózy też na początku mówi "Na początku był rękopis...". Co nie zmienia faktu, że Szachista to kawał powieści. Dz.
~jarocin81: Czy wstępowanie do wojska KW było naprawdę podyktowane miłością do ojczyzny . Niektóre pamiętniki mówia , że wstępowano ...
~jarocin81: do niej bo można tam było zrobić szybszą karierę niz w armii pruskiej czy rosyjskiej ?
~Andrzej_Nieuwazny: To bardzo trudne pytanie. Kwestia awansu była ważna, ale nie można polskim elitom szlacheckim zaprzeczyć patriotyzmu. To pierwsze pokolenie, które walkę o Oyczyznę traktuje jak obowiazek prywatny.
~Andrzej_Nieuwazny: Taki Rafał Olbromski z Popiołów da się jednak namówić i (u Wajdy) zginie. Z drugiej strony Sowuiński aż do 1811 służył w Prusach i do 1812 nosił na szyi Pour le Merite. Dz.
~Andrzej_Nieuwazny: Korzystając z luki
Castiglione: Jakieś szczególnie ulubione postacie epoki? Jakieś szczególnie ukochane epizody?
~Andrzej_Nieuwazny: Włodek postąpie prawie jak rząd - dam sprostowanie. W czacie z Jarkiem Czubatym
Castiglione: wiem, czego będzie dotyczyć
Castiglione: ale to było bardziej w formie żartobliwej
Castiglione: niż poważnej
~Andrzej_Nieuwazny: cytowałeś mnie niedokładnie i wyszedłem na bufona. Nie mogę mówić, że jako jedyny zarabiam na Napoleonie, bo za bardzo szanuję starszych i młodszych Kolegów
Castiglione: ok. sprostowanie zamieszczone
~Andrzej_Nieuwazny: Mawiam za to, że masa ludzi wydaje na Napoleona forsę, a ja należę do wąskiej grupa, która z niego żyje.
KampPrincedeNeuchatel: Czy Pana zdaniem przynależność do wolnomularstwa miała znaczący wpływ na kariery w armii KW? Albo wolnomularstwo było tylko modą?
~Andrzej_Nieuwazny: Stopień wolnomularski nie musiał mieć znaczenia - patrz przypadek gen. Axamitowskiego, masona wysokiej rangi, "wygumkowanego" z armii./ Dz.
surcouf: Zaczeliśmy z gubej rury Kampa ale mam pytanie dot. poczatków od czego się zaczęło
~Andrzej_Nieuwazny: Czekam na jeszcze ? Zaczęło u mnie ?
Castiglione: tak, chodzi o poczętek zainteresowania epoką
~Andrzej_Nieuwazny: Jezu, nie wiem. Jak byłem mały to chorowałem. I za każdy zniesiony dzielnie zastrzyk, a kłuli zdrowo, Tata kupował mi ułana. Napoleona, otrzymanego na 4 uriodziny mam do dziś. :=)
~jarocin81: Czy działalność polskiego wywiadu ( np. Vandernotoota ) przynosiła poważne sukcesy , czy patrząc na sławniejszych francuskich kolegów była tylko nic nie znaczącym epizodem ?
~Andrzej_Nieuwazny: Rosyjski poeta Włodzimierz Wysocki zapytany jakie kraje kocha poza Rosją , rzekł Polskę i Francję. Na pytanie czemu, rzekł: jakbym wiedział czemu, to już nie miłość, tylko dobre stosunki. Dz.
~Andrzej_Nieuwazny: Działalność poslkiegomwywizadu
Castiglione: Skoro jesteśmy przy Rosjanach...
Castiglione: Wspomniałeś, że często zapomina się o historykach z tamtej strony
Castiglione: A których uważasz zza godnych polecenia?
~Andrzej_Nieuwazny: polskiego wywiadu miała ważne znacznie w latach 1811 - 1812. Sam Vandernoot był aktywny, sprawny, ale gwiazdą to on nie był. Skąd inąd miły facet, Dz.
~Andrzej_Nieuwazny: Cała plejada nowszych autorów: Bezotosny, Popow, Zemcow, wielu innych. Nie ma przekładu nawet rewolucyjnej książki Troickiego o 1812 roku. Świoetny był zmarły już Tartakowski. Dz.
~Andrzej_Nieuwazny: Polecam szczególnie Encyklopedię 1812 roku wydana w Mioskwie 2004.
Castiglione: A z czego to wynika?
~Andrzej_Nieuwazny: Co ?
Castiglione: Że nikt u nas po to nie sięga?
~Andrzej_Nieuwazny: Bo się nie che, bo zanika język, bo uczy się nas lekceważyć "ruskich". Dz.
Castiglione: Jak oceniasz serię napoleońską FINNY. Może ich warto by do tego namówić?
~Andrzej_Nieuwazny: Serię oceniam różnie (przy części sam pracowałem). Andrzej Ryba spieszy się czasem aż zanadto, ale trzymam za niego kciuki, bo zrobił dużo dobrego.
~Andrzej_Nieuwazny: Na sprawy rozyjskie chyba bardziej czuły jest Robert Michulec i jego Armageddon. Dz.
~jarocin81: Donacje napoleońskie w Polsce , mimo niewielkiej powierzchnii kraju były szeroko rozdawane przez Napoleona . Jak spoglądało na to polskie społeczeństwo ?
~Andrzej_Nieuwazny: Źle, ale co było robić. Znowu - społeczeństwo niejedno ma imię i parobkom było wsio rawno. No ale to była cena do zapłacenia za rękę N. Dz.
KampPrincedeNeuchatel: A dlaczego tak mało wiadomo o działalności gen.Wołodkiewicza? Czy jego działalność była tak dobrze ukryta, że nie pozostawiła ś, czy tak mało istotny?
KampPrincedeNeuchatel: Czy jego działalność była tak dobrze ukryta, że nie pozostawiła śladów, czy była tak mało istotna?
** kończy się dyskusja moderowana
** rozpoczyna się dyskusja moderowana
~Andrzej_Nieuwazny: Wołłodkowicza. Nie przesadzajmy. Mam akta sprawy aresztowania młodszego W. i nie mam tam Jamesa Bonda. Dz.
Castiglione: Panowie, jeszcze jakieś pytania?
** kończy się dyskusja moderowana
~Andrzej_Nieuwazny: Czy zarobiłem na miseczkę ryżu ?
Castiglione: jeśli nie, to bardzo dziękujemy naszemu gościowi
Castiglione: jak najbardziej :)
KampPrincedeNeuchatel: Nie mam więcej pytań. Dziękuję za interesującą rozmowę.
Castiglione: mamy nadzieję, że za jakiś czas uda się to powtórzyć
surcouf: bardzo dziekuję
~jarocin81: Dziękuje za interesujące odpowiedzi ?
~Andrzej_Nieuwazny: Wzajemnie, dziękuję. Zawsze jestem chętny do pomocy, bo i mnie kiedyś ktoś pomagał. Że życzliwie wspomne prof. Zahorskiegom i Skopwronka. Dz.
Castiglione: a jakie wrażenia z debiutu na czacie?
surcouf: no maszyne do pisania ma
surcouf: opanowaną jak posterunkowy
~Andrzej_Nieuwazny: Siedzę w biurze i aż zdjąłem T-shirta. Jarek ma styl zwięźlejszy, ja się strasznie muszę nastukać !
surcouf: szybko sprawnie i na temat
~Andrzej_Nieuwazny: Bóg zapłać dobry Korsarzu !
Castiglione: szkoda, że długi weekend się zaczął
Castiglione: sporo osób wyjechało
~Andrzej_Nieuwazny: No, ja mam robotę. W maju wykładam w Tuluzie.
~Andrzej_Nieuwazny: Żegnam się, dziękuję. Do innego razu ! A Włodka pozdrawiam szczególnie bo ktoś taki jak on to prawdziwe szczęście. Poza gadaniem, trzeba wszak robić ! Żeby jeszcze nie przekręcał cytatów :=)
Castiglione: Zarumieniłem się właśnie
Castiglione: a za cytat przepraszam
~Andrzej_Nieuwazny: Nie na darmo masz kolorek czerwony
Castiglione: damy zapis czata
Castiglione: to sprostowanie pójdzie w "eter"